Světluška Hradilová

 

Jsem ukrajinka, vdaná za moravana, maminka pěti dětí, porodní bába a pokračovatelka slovanských tradic.
Rostla jsem jako jedináček a již od dětství toužila jsem po velké rodině, věděla, že určitě budu šťastně vdaná a budu mít pět dětí.
Vysokou školu jsem vystudovala úplně v jiném oboru a podle přání maminky plánovala krásnou kariéru, ale sňatek a zrození první dcery (císařským řezem) změnily mé priority a rozhodla jsem se vrátit si svojí ženskou sílu, věnovat se rodině, dětem, životu v harmonií a radostí. Zjistila jsem, že „jsem po své prababičce“- prý byla porodní bábou, a to v ty nejnáročnější časy, kdy toto povolání bylo pronásledováno a vytlačováno ze života lidí i na venkově a ženy se měly obracet na personál nemocnic. Náš domácí porod po předchozím císařském řezu byl prvním v Chersonsém kraji (Ukrajina) a zpustilo to celou řadu dalších. Mám krásné zážitky ze 4 domácích porodů bez porodní asistentky a duly (z toho dva na Moravě).


Je velmi důležité, podpořit ty, kdo chtějí vědomě počít, porodit a vychovávat své děti. My jsme ve svém okolí takovou podporu neměli a tak jsem se s radostí této požehnané funkce ujala. Inspiruji, pomáhám připravit se k porodu, bývám i přítomná při tajemství zrození.
V Ukrajině jsem byla spoluzakladatelkou rodinného klubu pro rodiče a jejích dětí Škola Radostí (2006) a vedla hodiny-speciál v Klubu těhotných maminek (na téma domácích porodů). Byla jsem redaktorkou rubrik v novinách (krajských „Bulava“ a mezinárodních Rodový dům- vycházely v Ukrajině, Bělorusku a Rusku) – o zdravém životním stylu, tradicích. V roce 2016 byla jsem jednou z týmu žen, kdo předčítali a psaly recenze na knihy americké porodní asistentky Gail Hart, serie pro porodní báby a asistentky, duly a rodiče.
Po svém pátém porodu jsem bytostně pocítila, co znamená zmařené poporodní období. Snad i proto se v poslední době intenzivně věnuji opomíjené a zapomenuté péči o ženu, její tělo a duši v šestinedělí. V roce 2017 jsem pořádala semináře na téma poporodní obnovy s lektorkami Annou Gedre (z Ukrajiny) a Irinou Gulěvič (z Ruska), měla jsem přednášku na konferenci Aktivní rodičovství a jsem jednou z lektorek on-line projektu Rodičovský kongres. V létě se účastním kurzu manželů Anny Gedre a Juliana Cosmo Campa (učitelé thajské masáže) na Ukrajině a jejích online kurzu na téma poporodní péče o sebe sama. Chystám další zajímavé semináře, zvolené lektory budou převážně z Východu.

Se Světluškou se můžete potkat na kurzu Poporodní péče, tradice a současné možnosti.