Doporučujeme

Rádi bychom vás seznámili s účastnicemi vzdělávacího kurzu pro porodní asistentky Průvodkyně zdravým těhotenstvím a porodem, které se učily holistickému přístupu v péči o těhotné ženy a matky po porodu

 

Bc. Aneta Bariczová

Valašské Meziříčí a okolí

Jmenuji se Aneta Bariczová a jsem maminkou báječné holčičky Šárky, která je mým velkým životním štěstím a inspirací. Provázím ženy obdobím těhotenství, porodu a po porodu a také se věnuji pedagogické činnosti s dětmi v jejich volném čase. Obě tyto profese mne naplňují a velice baví. Bydlím se svou rodinou ve Valašském Meziříčí a převážně oblast Valašska je tou částí republiky, kde mohu být ženám nápomocna.

Aktuálně se nejvíce zaměřuji na ženy těhotné a jejich přípravu k porodu a pak na ženy po porodu, kdy jim pomáhám v šestinedělí s péčí o miminko, věnuji se laktačnímu poradenství, učím maminky vázat své děti do šátku, koupat je v kyblíku, masírovat a pomáhám např. i s výběrem plenkové výbavy. Také mohu maminky provést překrásným poporodním rituálem zavinování kostí, v kombinaci s masáží bylinnou koulí a vaginální napářkou či pomoci s léčením jizvy po císařském řezu. Vedu také poporodní cvičení pro ženy a děti od ukončeného šestinedělí, s důrazem na podporu cviků eliminujících břišní diastázu pro posílení pánevního dna.

Vzdělání a praxe:

V roce 2007 jsem ukončila středoškolské vzdělání obor všeobecná sestra na Střední a Vyšší zdravotnické škole ve Vsetíně. V roce 2010 pak bakalářské studium porodní asistentce na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a následně jsem nastoupila pracovat na novorozenecké oddělení nemocnice Valašské Meziříčí. Při práci jsem si dokončila magisterské vzdělání ve studijním programu Vychovatelství na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

S nástupem do praxe jsem velice brzy získala pocit, že bych ráda o ženy pečovala komplexně a více v souladu s přírodními zákonitostmi a vírou v sílu žen a jejich dětí. Začala jsem se dále vzdělávat a sbírat informace od zkušenějších porodních bab s podobným smýšlením.

Absolvovala jsem kurzy Baby masáží a Aromaterapie pro matku a dítě u Ludmily Klemanové, sportovní a rekondiční masáže, těhotenské masáže, masáže dětí a adolescentů a také celkové relaxační masáže pro ženy, cvičení s dětmi v šátku dle metodiky Anny Kohutové. Mám za sebou i kurz práce s tradičním šátkem rebozo u Michaely Kalusové.

Jsem absolventkou unikátního vzdělávacího projektu pro porodní asistentky Průvodkyně zdravým těhotenstvím a porodem a také Jemné poporodní péče u Anny Kohutové.

Neustále si doplňuji informace o alternativních a tradičních přístupech péče o těhotné ženy, rodičky, ženy po porodu a jejich děti. V nejbližší době bych se ráda zaměřila na těhotenskou a dětskou jógu a také využití tradiční čínské medicíny v tomto oboru. Mou láskou je pobyt v přírodě, sbírání a zpracovávání bylin, zahradničení, vaření a život sám.

Více informací můžete prozatím najít na FB skupině anetapaped – Aneta Bariczová (porodní asistentka a pedagog volného času)

Bc. Hana Hornychová

Pardubice a okolí

 

Jmenuji se Hana Hornychová, jsem komunitní porodní asistentka a zároveň matka dvou úžasných synů. Ženám a jejich rodinám poskytuji kontinuální péči v souvislosti s těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím. V těhotenství nabízím možnost vedení prenatální poradny či jen konzultace, přípravu na porod a rodičovství pro páry a pro skupiny, doprovod k porodu, poporodní péči včetně laktačního poradenství, léčení císařských jizev. Svou nabídku průběžně rozšiřuji s tím, jak se dál vzdělávám.
Poskytuji též poradenství ohledně manipulace s miminkem, látkových plen, bezplenkové komunikační metody, šátkování…

Cesta k mému poslání byla delší a hodně mne ovlivnilo mé vlastní mateřství. Zkušenosti a zážitky – příjemné i nepříjemné –  mne vedly k přemýšlení a hledání cesty, jak se vyhnout obvyklým rutinním zásahům a zda jsou vlastně nutné. Utvrdily mne o důležitosti poskytování respektující péče založené na individuálním přístupu a po svém naprosto přirozeném porodu jsem se rozhodla, že podobné transformující zážitky chci  pomáhat zprostředkovat i jiným ženám, že nemocniční péče mi není blízká, že mé místo je jinde – chci pracovat se ženami individuálně. A na této své cestě jsem potkala úžasnou Aničku Kohutovou, kterou vnímám jako svou učitelku a jejíž kurzy mne dodaly patřičné znalosti a sebedůvěru k tomu, abych mohla provozovat práci svých snů.

 Jsem členkou profesní organizace Unie porodních asistentek a nezbytností mé profese je kontinuální vzdělávání, takže jezdím několikrát ročně na různé vzdělávací kurzy a semináře, kde se neustále profesně zdokonaluji.

Jsem zastánkyní přirozeného porodu, věřím ve vrozenou schopnost ženy porodit a kojit své dítě. Nepodporuji rutinní zásahy a uznávám péči založenou na důkazech a doporučeních Světové zdravotnické organizace.  Pokud se vyskytne u ženy či jejího miminka nějaký problém, nejčastěji volím bylinky, aromaterapii, homeopatii…ale i k těm je třeba přistupovat jako k lékům a používat je pouze, když si to daná situace vyžaduje.

Vystudovala jsem střední zdravotníckou školu v Pardubicích a po té bakalářské studium porodní asistentka na Univerzitě v Pardubicích a pracovala jsem v Pardubické porodnici na oddělení šestinedělí a předtím na oddělení pooperační gynekologie.

Vzdělávací kurzy, které jsem absolvovala:
2013 Kurz Něžná náruč rodičů – Roseta, centrum komplexní péče, Praha
2015 Sympozium Fungující rodina – prosperující společnost – 8 vyučovacích hodin odborného výcviku – Evropský institut pro smír, mediaci a rozhodčí řízení, o.p.s., Křtiny
2015 Kurz laktační poradkyně, zásady přirozené výživy – Laktační liga, Praha
2015 Konference Výživa kojenců a malých dětí , MUDr. Mydlilová, Praha
2015 Konference Kojení a laktace, MUDr. Mydlilová, Praha
2017 Kurz Jak vést poradnu porodní asistentky, Kristina Neubertová Zemánková, Brno
2017 Kurz aromaterapie Voňavá cesta k mateřství, Bc. Tereza Machová,  Havířov
2017 Kurz Poporodní péče o matku, Anna Kohutová, Havířov
2018 Kurz Průvodkyně těhotenstvím a zdravým porodem, Anna Kohutová, Havířov

V nejbližší době se chystám proniknout do tajů TCM a též mne čeká kurz reboza a osteodynamiky.

Více o mne se můžete dozvědět na mém webu a fb stránkách:
http://www.hanahornychova.cz/
https://www.facebook.com/h.hornychova/

 

 

Michaela Jurášková

Praha, Severní Čechy – Kadaň, Most, Žatec

 

Těhotenství, porod, šestinedělí, to jsou tři období plné zranitelnosti, lásky, emocí, nálad, radosti i obav. Každá žena si přeje být hýčkaná a milovaná a mým posláním je naplno ženě umožnit být sama sebou, také sama se sebou být ve své zranitelnosti a přijmout i své stíny a strachy a pracovat s nimi.

Aby žena mohla prožít porod podle svých představ, cítila se plná energie, lásky, a důvěry, je třeba, aby se naučila důvěřovat svému tělu, svým pocitům, uměla se zastavit a dát si sama sobě důležitost v tomto nejzranitelnějším období.

Jsem maminkou krásného syna , studovala jsem a úspěšně ukončila v roce 2010 bakalářské studium Porodní asistence v oboru Porodní asistentka na UJEP v Ústí nad Labem.

Až po narození syna jsem se více začínala zajímat o porodní proces hlouběji a porod vnímám jako posvátnou událost, která může ovlivnit budoucnost našich dětí.

Mou předností a srdeční záležitostí je individuální přístup k ženě a respektování jejích přání.

Po narození syna jsem pracovala jako PA v Ostrově na porodnici –oddělení šestinedělí a Jednotka intenzivní péče, poté v Kadani na porodnici. Po 2,5letech jsem se rozhodla odejít a do nemocnice se nevrátit. Moje vize byla úplně jiná a neztotožňovala se s tou v porodnici. Ženy byly stavěny do stejné pozice, nebyl na ně čas, více se věnoval čas zpracování papírů než ženě, která potřebovala nejvíc podporu.

Odjakživa mě více přitahovala individuální práce. Jsem introvert, ale lidí se nestraním, naopak se ráda setkávám v kruhu žen a nasávám zkušenosti dalších moudrých žen jako je právě Anička Kohutová, od které se učím být správnou porodní bábou a hltám každou její myšlenku.

Pamatuji si den, kdy mě zahřálo u srdce, když jsem si uvědomila, jaké je moje poslání a co bych chtěla v životě dělat. Provázet ženy během jejich těhotenství, porodem i poporodním obdobím. Pomáhám ženám rozhodovat o svém porodu, dodávám jim odvahu, aby si stály samy za sebou a věděly, že ony jsou aktivním účastníkem porodu a mohou si určit, jakým způsobem chtějí přivést své děťátko na svět. Že zvládnou porodit a nakojit své dítě a postarat se o něj pomocí mateřské lásky a instinktu.

Přeji si, aby v sobě ženy nalezly sílu a respektovaly se takové, jaké jsou.

Díky mé práci poznávám úžasné a silné ženy, nová přátelství, jsem zahrnuta ohromnou ženskou energií, která mě nabíjí.

Na co se zaměřuji:

Moc ráda během předporodních setkáních pracuji s rebozo šátkem a technikou Spinning Babies, která umožňuje snadnější vstup děťátka do porodních cest, uvolňuje porodní cesty, pomáhá proti bolestem zad a pánve, poskytuji ženám uvolňující masáž před porodem, pracuji s bylinkami a aromaterapií a doprovázím mé ženy k porodům.

Velmi kladu důraz na poporodní péči, která je často podceňována. Ráda pracuji s bylinnou koulí, kterou mohu masírovat bříško a dělohu ženy, učím pečovat o jizvu po císařské řezu a dávám důležitost tomu, aby žena neztrácela teplo a energii potřebnou pro péči o své miminko.

Učím ženy respektovat nejen samy sebe, ale také svá miminka prostřednictvím pečujícího doteku jako instruktor IAIM kojeneckých masáží.

Moc ráda provedu každou ženu, která s mými slovy rozonuje. Ženy ráda pozvu do mé skupiny https://www.facebook.com/cestakmaterstvi.cz/ Nebo na mé webové stránky www.cestakmaterstvi.cz

Děkuji ti Aničko, že jsem tě mohla poznat.

Přehled mých kurzů zde:

Kurz laktační poradkyně – Laktační liga, Praha

Škola pánevního dna- Renata Sahani, Praha

Holistické pojetí v porodní asistenci s Natálkou Sedlickou –UNIPA, Praha

Spinning Babies- UNIPA, Praha

Kurz těhotenských masáží pro PA- Praha

Kurz Poporodní péče o matku a péče o jizvu po císařském řezu- Anna Kohutová, Havířov a Kurz Průvodkyně těhotenstvím a zdravým porodem- Anna Kohutová, Havířov

Instruktor kojeneckých masáží IAIM

 

 

Mgr. Adriana Dudová

Zlín a okolí

 

Jmenuji se Adriána Dudová a současně  pracuji jako komunitní porodní asistentka. Po ukončení studia porodní asistence jsem pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, kde jsem kolovala mezi jednotlivými úseky tohoto oddělení a to gynekologie, rizikové gravidity, porodní sály a  šestinedělí. Souběžně jsem pracovala i na  soukromé gynekologické ambulanci.

V současné době vnímám poslání porodní asistentky jinak.    Jsem  průvodkyně zdravým těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Podporuji přirozený porod a věřím v přirozenou sílu ženy porodit své vlastní dítě, a to bez zbytečných zásahů. Věřím, že pro každou zdravou ženou by měl byt přirozený porod samozřejmostí.

Práce porodní asistentky je posláním. Vyžaduje si profesionalitu, moudrost, individualitu, trpělivost a především respekt. Toto poslání je náročné, a proto je důležité, aby každá z nás měla podporu ve své rodině. Pro mě, jako pro maminku tři dětí je rodina velmi důležitá, a jsme šťastná, že mě v mé práci můj manžel s rodinou podporují a věří mi. 

Pečuji o ženy od počátku těhotenství, podporuji je a pomáhám jim zvládat běžné těhotenské potíže přirozenou cestou, psychicky a fyzicky se připravujeme na období zrození – dítěte, maminky, tatínka a celé rodiny. Porod je velmi zranitelný proces, který se přenáší do dalšího života dítěte, maminky, tatínka i celé rodiny. Těší mě, že můžu být nápomocná v tomto jedinečném okamžiku a že můžu doprovázet ženy k porodu.   Věnuji se taký poporodnímu období a  pečuji také o jizvy po císařském řezu. Jako instruktorka kojeneckých masáží celosvětové organizace IAIM dávám do povědomí důležitost láskyplného dotyku, vedu kurzy kojeneckých masáží pro miminka od narození do jednoho roku.

Pracuji s aromaterapií a bylinkami. Jako pracovní nástroj v těhotenství, u porodu i v šestinedělí využívám rebozo – tradiční mexický šátek.

Moji nejlepší učitelkou je Anička Kohutová. Díky ní, jsem pojala svoji práci jako poslání, které mě naplňuje a posouvá dál.  Jsem moc vděčná, že takovou moudrost můžu nasávat právě od ní. Děkuji.

 

www.porodniasistentkazlin.cz

https://www.facebook.com/Porodn%C3%AD-asistentka-Zl%C3%ADn-Mgr-Adri%C3%A1na-Dudov%C3%A1-1933766920279704/