O nás

Jsme tým odborníků, který usiluje o zlepšení péče v našem porodnictví. Respektujeme právo budoucích rodin na poskytování odborné a lidské péče, která se zakládá na důkazech a doporučeních Světové zdravotnické organizace, Cochrane, FIGO  a NICE. Právě další kvalitní vzdělávání porodních asistentek, ať už těch, které pracují v gynekologických ambulancích, porodnicích či v terénu, je klíčem k humanizaci porodnické péče v České republice.

Anna Kohutová

Zakladatelka projektu Holistické vzdělávání porodních asistentek v ČR a SR, porodní asistentka, terapeutka

Jmenuji se Anna Kohutová  a mám naplňující profesi, kterou vnímám jako své poslání.

Jsem porodní asistentka, která provází ženy na jejich životní cestě za svým radostným  porodem. Snažím se v nich vzbudit víru a schopnost porodit své dítě zdravě, informovaně, vědomě, s úctou a důstojností. Podporuji nastávající rodiče a děti v láskyplné péči, která se řídí pouze srdcem a intuicí rodičů.

Už několik let jsem přítomna zázraku  jménem ZROZENÍ,  co by důstojné oslavě narození nového člověka. Je to chvíle, kdy se rodí  nejen dítě, ale také matka, otec, nová RODINA. Nyní už vím, jak moudrá jsou těla žen, jak se v nich zázračně dítě vyvine, jak je vše předem naprogramováno a tou největší chybu je, do celého procesu zasahovat.

Po celá staletí byl porod řízen přírodními zákonitostmi a řídila jej matka a její dítě. Ženy odjakživa rodily instinktivně. Moderní porodnictví však vzalo ženám kontrolu nad vlastním porodem. Ženy ztratily kontakt se svými těly. Přirozené těhotenství se stalo nemocí a porod lékařsky vedeným, invazivním postupem. Přišel čas vrátit zpátky porod do rukou žen a dětí. Aby se porod opět stal rodinnou oslavou narození dítěte, tím nejradostnějším okamžikem v životě nové rodiny.

Má cesta za pochopením porodu,  co by přirozeného procesu, však byla velmi dlouhá a trnitá. Jsem porodní asistentkou již víc jak 20 let, ale porodní bábou se cítím být teprve nyní. Dnes již vím, jaké je poslání  porodní báby. Porodní bába není pouhá asistentka lékaře, jak jsem si mylně myslela, porodní asistentka má v první řadě hájit dobro, zdraví žen a dětí.

Po studiu porodní asistence, před 20 lety, jsem získala pocit, že mohu ženám při porodu ve všem pomoci. A chtěla jsem jim pomoci. V praxi nás učili, jak odvést spontánní porod, sterilně připravit infuzi s umělým oxytocinem, vyhodnotit CTG záznam, aplikovat injekci s analgetikem do místa určení, technicky odrodit ženu, vybavit dítě, předat jej kolegyni, porodit placentu a ohlídat ženu ještě 2 hodiny po porodu. Sledovat stav děložního krvácení, změřit krevní tlak, připravit ženu k odvozu na oddělení šestinedělí, vypsat všechny nutné papíry, rozloučit se s ženou. Většina žen po porodu byla vděčná, že svůj porod přežila a svou obrovskou bolest, kterou zažily, braly jako daň za to, že mají dítě. Bolest a strach se stali synonymem pro porod.

Po čase jsem získala pocit, že tato má péče je nedostačující, vůbec mne nenaplňovala, více jsem přemýšlela nad hloubkou procesu porodu. Strach a nevědomost mi bránili v intuici a radosti v mé práci. Nalezla jsem v sobě odvahu z nemocničního systému odejít a kráčet jinou cestou. Založila si nestátní zdravotnické zařízení a stala se komunitní porodní asistentkou, abych vrátila porod zpátky ženám a dětem radost z narození.

Mými učiteli se stali Michal Odent, Ina May Gaskin, Barbara Kosfield, Ingeborg Stadelmann, Marisa Alcalá, Simona Střebovská Hojdysz, Ginny Phang, Anna Gerde….a mnoho dalších inspirativních odborníků, od kterých jsem mohla čerpat jejich moudrost.

Nyní poskytuji kontinuální péči těhotným ženám, doprovázím je k porodu a pečuji o ně v křehkém poporodním období. Jsem autorkou několika eBooků o těhotenství, porodu a kojení. Přednáším v různých koutech naší republiky a také na Slovensku.Ve svém kurzu Cesta za radostným porodem učím ženy napojit se na svou intuici a najít v sobě sílu porodit vědomě a radostně.

Své dlouholeté praktické zkušenosti a vědomosti  bych velmi ráda předala dál, mým kolegyním, porodním asistentkám, které chtějí poskytovat samostatnou a kontinuální péči těhotným ženám. Naučit je pečovat o těhotné ženy holisticky, na základě poznatků založených na důkazech a studiích. Do svého týmu jsem pozvala odborníky, kteří i mne obohatili svou moudrostí, vědomostmi a profesionalitou.

Mé vzdělání a kurzy:

Deset let jsem pracovala na porodním sále a oddělení šestinedělí v havířovské nemocnici. V červnu 2010 Krajský úřad Moravskoslezského kraje schválil mou registraci komunitní porodní asistentky. Založila jsem nestátní zdravotnické zařízení Mama centrum, které nabízí kontinuální péči těhotným ženám, ženám u porodu a v šestinedělí. Od roku 2012 jsem se stala smluvní porodní asistentkou.

Vzdělání: porodní asistentka – specialistka s osvědčením – SZZ Olomouc, mentor, školitel  porodní praxe, laktační poradkyně, lektorka a zakladatelka Cvičení s dětmi v šátku či nosítku, terapeutka, autorka eBooků Cesta za radostným porodem a 50+10 mýtů o kojení.

1999-2001 – Pomaturitní specializační studium v oboru porodní asistentka (IDVPZ-Brno)

2001 – Kurz cvičení pro těhotné, rodičky a gynekologicky nemocné ženy, Brno

2004 – Kurz laktační poradkyně, Laktační liga Praha

2010 – Kurz výživového poradce kojenců a dětí do 6 let, Praha, Mudr. Mydlinová

2011-2012 – Kurz mentor školitel v porodní praxi – Slezská univerzita Opava

2012 – Lektorský kurz první pomoci novorozencům a malým dětem, Ostrava

2012 – Přednášky s M.Odentem a I.M Gaskin

2012 – Lektorský kurz těhotenské masáže

2013 – Kurz efektivního kojení – Mamila, Ostrava

2014 – Kurz aromaterapeutické minimum, Nobilis, Ostrava

2014 – Lektorský kurz gravidjógy, Praha

2014 – Certifikovaný kurz – Metodika cvičení s dětmi, Brno

2014 – Kurz s Barbarou Kosfield, Brno

2015 – Kurz Spinning babies s Ginny Phang

2015 – Založení projetku Cvičení s dětmi v šátku či nosítku dle Anna Kohutové

2015 – Workshop s porodní bábou Marisou Alcalá – Zdravé těhotenství a zdravý porod, Praha

2016 – První pomoc zdravotníka – Resuscitace novorozence, SHOCK Praha

2016 – Kurz APODAC se zahraničními odborníky v porodnictví – fyziologické vedení porodu a komlikace u porodu, jejich řešení – APODAC Praha

2016 – Certifikovaný kurz motýlích masáží – Zlín

2017 – Thajské poporodní tradice obnovy – Olomouc

2017 – Holistická péče porodní asistentky – Praha

2017 – Homeopatie a aromaterapie v těhotenství a u porodu – seminář s porodní asistentkou Stadelmann

2017 – Kraniosakrální terapie Ostrava

2017 – Limbický přepis – Ostrava

2017 – Moxování a tělové svíce v těhotenství a po porodu- Ostrava

2017 – Spinning babies Praha

2017 – Poporodní tradice a zavinování – Olomouc

2017 – Předporodní rituály a robozo uzavírání kostí – Olomouc

2017- Léčení císařské jizvy

2017 -Akupresura, tělové svíce a moxování v těhotenství

2017 – Ošetření pánve pomocí Dornovy metody

2017 –  kurz aromaterapie Voňavá cesta k mateřství, Havířov

2019- 6 denní kurz s Angelinou Mirandou Martinéz- Praha

2019-2020 – Škola babictví  s  Marisou Alcalá- Řevnice

2020 – Kurz Diastáza a pánevní dno – Brno

2021- Workshop s Angelinou Mirandou Martinéz