Holistické vzdělávání v porodnictví s.r.o. bylo založeno za účelem následného vzdělávání pracovníků v českém a slovenském porodnictví, které by mělo přispět ke zlepšení péče v našem porodnictví a respektování práva budoucích rodin na poskytování odborné a lidské péče, která se zakládá na důkazech a doporučeních Světové zdravotnické organizace, Cochrane, FIGO a NICE. Kvalitní vzdělávání porodních asistentek a lékařů, ať už těch, kteří pracují v gynekologických ambulancích, porodnicích či v terénu, je klíčem k humanizaci a vysoké odbornosti porodnické péče v České republice.
Náš tým
Anna Kohutová
- Komunitní porodní asistentka – zakladatelka projektu Vzdělávání v porodnictví s.r.o., mentorka porodnické praxe, profesionální koučka a specialistka s osvědčením, ředitelka Maia doula institute zs.
- Třicet let praxe v porodnictví, 10 let praxe na porodním sále, 18 let komunitní porodní asistentka a laktační poradkyně. Lektorka a zakladatelka Cvičení s dětmi v šátku či nosítku ® a komunitního centra Máma centrum zs.
- Autorka Rollover sekvence® pro nepostupující porod.
- Autorka mnoha článků v odborných a laických mediích, eBooků a online vzdělávacích kurzů s porodnickou tématikou.
- Pravidelně přednáší na odborných konferencích pro porodní asistentky a fyzioterapeuty v ČR a SR.
Můj příběh
Má cesta za pochopením porodu, co by přirozeného procesu, však byla velmi dlouhá a trnitá. Jsem porodní asistentkou 28 let.
Po studiu porodní asistence, před 30 lety, jsem získala pocit, že mohu ženám při porodu ve všem pomoci. A chtěla jsem jim pomoci. V praxi nás učili, jak odvést spontánní porod, sterilně připravit infuzi s umělým oxytocinem, vyhodnotit CTG záznam, aplikovat injekci s analgetikem do místa určení, technicky odrodit ženu, vybavit dítě, předat jej kolegyni, porodit placentu a ohlídat ženu ještě 2 hodiny po porodu. Sledovat stav děložního krvácení, změřit krevní tlak, připravit ženu k odvozu na oddělení šestinedělí, vypsat všechny nutné papíry, rozloučit se s ženou. Většina žen po porodu byla vděčná, že svůj porod přežila a svou obrovskou bolest, kterou zažily, braly jako daň za to, že mají dítě. Bolest a strach se stali synonymem pro porod.
Po čase jsem získala pocit, že tato má péče je nedostačující, vůbec mne nenaplňovala, více jsem přemýšlela nad hloubkou procesu porodu. Strach a nevědomost mi bránili v intuici a radosti v mé práci. Nalezla jsem v sobě odvahu z nemocničního systému odejít a kráčet jinou cestou. Založila si nestátní zdravotnické zařízení a stala se komunitní porodní asistentkou, abych vrátila porod zpátky ženám a dětem radost z narození a stala se jejich průvodkyní.
Mými učiteli se stali Michal Odent, Ina May Gaskin, Barbara Kosfield, Ingeborg Stadelmann, Marisa Alcalá, Angelina Miranda Martinéz, Ginny Phang, Anna Gerde, Ibu Robin a mnoho dalších inspirativních odborníků, od kterých jsem mohla čerpat jejich moudrost.
Nyní poskytuji kontinuální péči těhotným ženám, doprovázím je k porodu a pečuji o ně v křehkém poporodním období. Jsem autorkou několika eBooků o těhotenství, porodu a kojení. Přednáším v různých koutech naší republiky a také na Slovensku.Ve svém kurzu Cesta za radostným porodem učím ženy napojit se na svou intuici a najít v sobě sílu porodit vědomě a radostně.
Své dlouholeté praktické zkušenosti a vědomosti bych velmi ráda předala dál, mým kolegyním, porodním asistentkám, které chtějí poskytovat samostatnou a kontinuální péči těhotným ženám. Naučit je pečovat o těhotné ženy holisticky, na základě poznatků založených na důkazech a studiích.
Mé vzdělání a kurzy
Deset let jsem pracovala na porodním sále a oddělení šestinedělí v havířovské nemocnici. V červnu 2010 Krajský úřad Moravskoslezského kraje schválil mou registraci komunitní porodní asistentky. Založila jsem nestátní zdravotnické zařízení Mama centrum, které nabízí kontinuální péči těhotným ženám, ženám u porodu a v šestinedělí. Od roku 2012 jsem se stala smluvní komunitní porodní asistentkou.
Vzdělání: porodní asistentka – specialistka s osvědčením – SZZ Olomouc, mentor, školitel porodní praxe, laktační poradkyně, lektorka a zakladatelka Cvičení s dětmi v šátku či nosítku, terapeutka, autorka eBooků Cesta za radostným porodem a 50+10 mýtů o kojení.
1999-2001 – Pomaturitní specializační studium v oboru porodní asistentka (IDVPZ-Brno)
2001 – Kurz cvičení pro těhotné, rodičky a gynekologicky nemocné ženy, Brno
2004 – Kurz laktační poradkyně, Laktační liga Praha
2010 – Kurz výživového poradce kojenců a dětí do 6 let, Praha, Mudr. Mydlinová
2011-2012 – Kurz mentor školitel v porodní praxi – Slezská univerzita Opava
2012 – Lektorský kurz první pomoci novorozencům a malým dětem, Ostrava
2012 – Přednášky s M.Odentem a I.M Gaskin
2012 – Lektorský kurz těhotenské masáže
2013 – Kurz efektivního kojení – Mamila, Ostrava
2014 – Kurz aromaterapeutické minimum, Nobilis, Ostrava
2014 – Lektorský kurz gravidjógy, Praha
2014 – Certifikovaný kurz – Metodika cvičení s dětmi, Brno
2014 – Kurz s Barbarou Kosfield, Brno
2015 – Kurz Spinning babies s Ginny Phang
2015 – Založení projetku Cvičení s dětmi v šátku či nosítku dle Anna Kohutové
2015 – Workshop s porodní bábou Marisou Alcalá – Zdravé těhotenství a zdravý porod, Praha
2016 – První pomoc zdravotníka – Resuscitace novorozence, SHOCK Praha
2016 – Kurz APODAC se zahraničními odborníky v porodnictví – fyziologické vedení porodu a komlikace u porodu, jejich řešení – APODAC Praha
2016 – Certifikovaný kurz motýlích masáží – Zlín
2017 – Thajské poporodní tradice obnovy – Olomouc
2017 – Holistická péče porodní asistentky – Praha
2017 – Homeopatie a aromaterapie v těhotenství a u porodu – seminář s porodní asistentkou Stadelmann
2017 – Kraniosakrální terapie Ostrava
2017 – Limbický přepis – Ostrava
2017 – Moxování a tělové svíce v těhotenství a po porodu- Ostrava
2017 – Spinning babies Praha
2017 – Poporodní tradice a zavinování – Olomouc
2017 – Předporodní rituály a robozo uzavírání kostí – Olomouc
2017– Léčení císařské jizvy
2017 -Akupresura, tělové svíce a moxování v těhotenství
2017 – Ošetření pánve pomocí Dornovy metody
2017 – kurz aromaterapie Voňavá cesta k mateřství, Havířov
2019– 6 denní kurz s Angelinou Mirandou Martinéz- Praha
2019-2020 – Škola babictví s Marisou Alcalá- Řevnice
2020 – Kurz Diastáza a pánevní dno – Brno
2021 – Workshop s Angelinou Mirandou Martinéz
2022 – Fyzioterapeutické kurzy – pánevní dno, diastáza, aktivně v těhotenství – Brno
Workshop s mexickou tradiční porodní bábou Angelinou Mirandou Martinéz- Praha
Workshop o malajské poporodní péči – Suzila Waid – online verze
2023-24- profesionální koučování AXIA Praha
2024– workshop s Ibu Robin
Mgr. Olga Gruberová
Můj příběh
Vystudovala jsem lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, magisterský studijní program Fyzioterapie. Vrámci studia jsem absolvovala nezapomenutelnou půlroční stáž na španělské Universida de Vigo obor Fyzioterapie, který by obohacující o zkušenosti, jak lze fyzioterapii vyučovat, jak je možné se studenty přátelsky komunikovat a jak mnohdy zůstat nad věcí. Prostě „maňána“ :).
Po studiu jsem vystoupila ze své komfortní zóny poprvé a započala jsem kariéru řadového zaměstnance obrovského kolosu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Začala jsem nejprve na neurologii, poté přešla za úžasnými kolegy na ambulantní sektor, kde jsem načerpala životní energii a zkušenosti převážně v oblasti ortopedické fyzioterapie. Během let u svaté Anny jsem současně začala intenzivní a několikaleté studium švýcarského konceptu Spiraldynamik®, který byl jakýmsi odrazovým můstkem pro pochopení základní biomechaniky lidského těla. Ale nestačilo to. Pokračovala jsem dále vzděláváním v oblasti metod a konceptů z vývojové terapie, následoval tedy koncept BPP, Klappovo lezení, Brunkow a také DNS, které jsem však z osobních důvodů nedokončila.
A aby toho nebylo málo během působení ve fakultní nemocnici jsem dostala za úkol vyučovat studenty a to jak studenty fyzioterapie, tak všeobecného lékařství a současně také zahraniční studenty lékařské fakulty mezi nimiž byli také studenti Universida de Vigo, na které jsem se kdysi sama vzdělávala a inspirovala. No, není to krásné, jak se kruh uzavírá? A co bylo vzato, je zase dáno.
Po letech na ambulanci jsem plynule přešla do vlastní praxe a založila jsem nestátní zdravotnické zařízení v Brně. Tato soukromá větev mi nabídla nové podmínky a taky nové pohledy. Najednou bylo více času u terapie přemýšlet, věnovat se holistickému pohledu na potíže mých klientek a klientů a vybrat si svůj směr. A tak se zkušenosti z oblasti anatomie, biomechaniky pohybu a ortopedické ambulance transformovali do péče o ženské pacientky. Ani nevím, jak k tomu došlo. Postupně si mě začaly ženy vyhledávat, z terapie jejich beder jsme plynule přecházely do urogynekologické obasti a já více a více studovala v těchto vodách. Následovaly těhotné ženy, které byly rády, že se jich nebojím dotknout a nečastuji je radou „to musíte vydržet do doby, než porodíte“. Bylo to období, kdy endometriózu, těhotné ženy, prolapsy apod. řešil málokdo, nebyly na to příliš kvalitní kurzy a jedinou uznávanou metodou byla snad jen metoda paní Mojžíšové. O to víc jsem byla nucena přemýšlet, sledovat, zkoušet, spolupracovat a vyhledávat rady kolegyň z jiných oborů.
V této době jsem také založila vzdělávací projekt GrooFy, ve kterém se dodnes věnuji vzdělávání odborníků z oblasti zdravotnictví (fyzioterapeuti, lékaři, porodní asistentky, logopedi, ergoterapeuti, dentální hygienisté a další). Mým cílem je předávat srozumitelně a efektivně informace, které jsou jasné, použitelné do praxe a to vše s vědomím, že to co říkám mi funguje, mám to vyzkušeno, potvrzeno. Ráda tyto zkušenosti předávám dál, aby nejen náš obor fyzioterapie, ale také velmi důležitá mezioborová spolupráce fungovala a abychom všichni dokázali vystoupit z naší bubliny a podívali se na věci holisticky a bez nezdravého ega.